(Raphanus sativus, Raphanus sativus var. niger)
Rammenas (Raphanus sativus) behoort tot de familie van de kruisbloemigen. De oorsprong van rammenas en radijs ligt waarschijnlijk in Azië. De rammenas was al bekend in het oude Egypte. Uit oude geschriften en oude afbeeldingen blijkt dat rammenas een cultuurgoed van de oudheid was. Zo zijn in de tempel van Apollo in Delphi een gouden rammenas, een zilveren kroot en een loden koolraap afgebeeld. Tot de rammenasvariëteit behoren bekende rassen als de zwarte rammenas, de rettich en de daikon. Tot de radijsvariëteit behoren onder meer de ronde radijsjes en de ijspegels. Rammenas- en radijsachtigen hebben alle een meer of minder scherpe smaak. Zwarte rammenas.
De zwarte rammenas ziet eruit als een zwarte wortel en wordt ook winterrammenas genoemd omdat de wortel in de wintermaanden verkrijgbaar is. Er bestaat zelfs een ronde soort. Zwarte rammenas smaakt erg scherp.
Rettich.
Rettich is de Duitse benaming voor de witte zomerrammenas. Deze witte wortel werd jaren geleden in Duitsland herontdekt en kreeg de naam rettich, die overgenomen is door de Nederlanders. De benaming rettich is afkomstig van het Latijnse woord "radix" = wortel. De lengte van de wortel is 20 tot 30 cm. Er worden zelfs rode, roze en bruine rettichwortels gekweekt. Onder de schil zijn de wortels altijd wit. Rettich is vrij pittig van smaak.
• Daikon.
De daikon is een Japans hybrideras van de rammenas. De rechte, witte wortels hebben een lengte van 30-50 cm. De daikon wordt veel in de Japanse keuken gebruikt. De daikon is iets milder van smaak dan de rettich.
• Ronde radijs.
Ronde radijsjes zijn ronde, kleine knolletjes. Bekend is rode, ronde radijs, maar er bestaan ook witte en roodwitte varianten. Radijsjes worden met blad in bosjes verkocht. De smaak is licht pittig.
• IJspegels.
IJspegels zien eruit als mini-rettichworteltjes. Ze zijn met blad is bosjes verkrijgbaar. Er bestaan ook rode en roodwitte varianten.